شرکت حمل و نقل داخلی
دکتر لیندا جهانشاهی
تاریخ انتشار: 1400/1/15

همان طور که میدانید انواع مختلفی از شرکت های حمل و نقل وجود دارند که هر کدام خدمات متفاوتی ارائه میدهند و به طور مثال اتو بار ها معمولا خدمات حمل و نقل اثاثیه منزل را بر عهده دارند در حال که بار بری ها و شرکت های حمال و نقل امور حمل بار بین شهری و داخل را انجام میدهند وقتی صحبت از حمل و نقل داخل میشود به این معناست که محموله از یک شهر به شهر دیگر و یا بصورت حمل بار شهرستان ارسال میشود.
البته روش های حمل و نقل متفاوتی برای اینکار وجود دارندولی رایج ترین ان حمل داخلی با کامیون و ماشین سنگین میباشد .
اما در حوزه حمل ونقل بین الملل قضیه فرق بسیاری میکند.


شرکت لجستیکی طرف سوم یا تدارکات شخص ثالث چیست؟
دکتر لیندا جهانشاهی
تاریخ انتشار: 1400/1/15

ارتقای سطح آگاهی از اهمیت لجستیک های سال های اخیر موجب شده تا کم بیش اقداماتی در جهت توسعه مدیریت لجستیک در کشور های پیشرو دنیا صورت گردد که از آنها (3pl) جمله می توان به پدید آمدن شرکت های لجستیکی طرف سوم و گسترش استقبال عمومی از آنها اشاره کرد .
در این مقاله پس از معرفی مختصری از نسل های مختلف ارائه دهندگان خدمات لجستیکی به شرح و توضیح شرکت های لجستیکی طرف سوم پرداخته می شود.


واردات کالا چیست؟
دکتر لیندا جهانشاهی
تاریخ انتشار: 1400/1/15

به کالاهایی که در داخل کشور یا سایر کشورهای خارجی ساخته و یا فراهم شده است و از راه تجاری به یک کشور دیگر وارد می گردند، واردات کالا گفته می‌شود.
معمولاً بدلیل اینکه تهیه برخی از کالاها برای تمامی کشورها امکان‌پذیر نبوده و یا از نظر اقتصادی به صرفه نمی‌باشد ، لذا آن کشورها با استفاده از واردات کالا نیاز داخلی کشور خود را تأمین می‌کنند. قابل ذکر است که واردات کالا امری تخصصی است و باید از طریق افراد مختصص انجام شود .


بسته بندی صادراتی
دکتر لیندا جهانشاهی
تاریخ انتشار: 1400/1/15

ایران دارای پتانسیل های تولیدی عظیمی در بخش مواد غذایی است. این ظرفیت و پتانسیل بزرگ چانچه مورد حمایت مسئولان و دولت قرار گیرد می توان به رشد وسیع آن امید داشت. با توجه به آمار واردات و صادرات صنایع غذایی در ایران و مقایسه آن با سایر کشورهای جهان از سویی و ظرفیت های مساعد ایران برای تولیدات محصولات کشاورزی به این مهم می رسیم که کشور ما دارای بسترهای مناسب توسعه تجارت بین المللی صنایع غذایی است. این در حالی است که ایران سهم بسیار ناچیزی از تجارت بین المللی صنایع غذایی را داراست.


صادرات به گرجستان
دکتر لیندا جهانشاهی
تاریخ انتشار: 1400/1/15

یکی از خطوط تقریبا مهم صادراتی ایران محسوب می شود. نکته ی جالب درباره ی صادرات به گرجستان از جانب ایران این است که با توجه به این موضوع که ایران و گرجستان مرز مشترکی با یکدیگر ندارند اما ارتباط خوب بین این دو کشور و اتصال و اشتراکات تمدنی، فرهنگی و غیره بین گرجستان و ایران، حاکی از این است که صادرات به گرجستان می تواند به عنوان یک تجارت پرسود برای ایرانی ها به شمار آید.


صادرات کالا
دکتر لیندا جهانشاهی
تاریخ انتشار: 1400/1/15

صادرات چیست؟
“صادرات” در بازرگانی به معنای انتقال کالا یا ارسال آن از محل مبدا به مقصد است. طبق تعریف اداره گمرک جمهوری اسلامی ایران منظور از “صادرات“، خروج کالا از قلمرو گمرکی کشور مبدا همراه با رعایت قوانین و مقررات موجود است.
صادرات در لغت به معنای انتقال کالا یا ارسال و فرستادن کالا از جایی به جای دیگر چه در داخل کشور و یا از داخل به خارج کشور است. صادرات عبارت است از ارتباط و کارکردن با بازارهای حرفه ای و حرفه ای های بازار در آن سوی مرزها. صادرات نقطه آغاز ارتباط برقرار کردن با دیگران است و همچنین صادرات برای کسب درآمد ارزی حاصل می شود و در برقراری موازنه تجاری و ایجاد تعادل اقتصادی کمک شایانی می نماید.


واردات کالا از آلمان
دکتر لیندا جهانشاهی
تاریخ انتشار: 1400/1/15

کشور آلمان دارای قوانین بسیار سختی در گمرک می باشد و برای وارد‌‌کنندگان و صادرکنندگان کشورهای مختلف این قوانین رعایت می شود و حتی کمبود ها و مشکلات این قوانین برطرف شده و کامل تر و دقیق تر در گمرک این کشور رعایت می شود. رعایت دقیق تمام قوانین در مورد واردات کالا از آلمان موجب شده این کشور در مورد تجارت با کشورهای دیگر بسیار موفق عمل کند. این کشور برای افرادی که عضو اتحادیه اروپا نیستند قوانینی را برای واردات کالا از این کشور وضع نموده است.
مهمترین مساله ای که برای کشور آلمان و تجارت با آن اهمیت دارد، مساله سودی است که در این تجارت ایجاد می شود و در صورتی که این توجیه وجود نداشته باشد. واردات کالا از آلمان مانند بقیه کشورها نیاز به کد گمرک دارند. این کد از سوی سازمان جهانی گمرک به کشورها اعطا می‌شود. این کشور هم یک کد ۱۱ رقمی دارد. کد دیگری به نام شماره شناسایی عملیاتی نیز وجود دارد طبق قوانینی جایگزین کد گمرکی آلمان می شود. از قوانین گمرکی می توان به عوارض گمرکی اشاره نمود اگر کالایی تولید کشور آلمان نباشد و گمرک این کشور صرفا برای عبور این محصول و رسیدن به مقصد استفاده شود عوارض به آن تعلق خواهد گرفت و مقدار عوارض بسته به تعرفه خود محصول دارد.


صادرات به ترکیه
دکتر لیندا جهانشاهی
تاریخ انتشار: 1400/1/15

بهترین فرصت ،ترکیه هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان و مرز بین خاورمیانه و اروپا به حساب می آید و یک پل طبیعی اقتصادی برای این دو قاره محسوب می‌شود که به دلیل موقعیت جغرافیایی خوبی که دارد، یکی از بهترین کشورها برای تجارت می‌باشد.به همین خاطر تجار و بازرگانان ایرانی فرصت‌های صادرات به ترکیه را جدی می‌گیرند و اکثرا نیز این کشور را به عنوان یک پایگاه مناسب برای تجارت و کسب درآمد انتخاب می‌کنند.
کشور ایران به دلیل ارتباط دوستانه‌ای که با کشور ترکیه دارد،فرصت‌های زیادی برای صادرات کالا و محصولات خود به این کشور دارد و همچنین اینکه کالاهای زیادی در ایران تولید می‌شوند که کشور ترکیه تمایل زیادی برای خرید آن دارند بنابراین تولیدکنندگان داخلی ، تجار و شرکت‌های تجاری باید مواظب باشند فرصت‌های صادرات به ترکیه را از دست ندهند و بتوانند محصولات خود را با بهترین قیمت و مزایا به این کشور صادر کنند.


واردات کالا از چین
دکتر لیندا جهانشاهی
تاریخ انتشار: 1400/1/15

چین با تولید بخش سنگینی از محصولات مصرفی در جهان ، به سرعت در حال تبدیل شدن به یک قدرت فوق العاده تولیدی است. واردات از چین تاکتیک موفق تأمین منابع جهانی را برای بسیاری از مشاغل ثابت کرده است. این فرصتی خارق العاده به شما به عنوان یک خریدار و فروشنده ارائه می دهد.
با این حال ، این کار آسان نیست ، به خصوص برای تازه کارها. روند واردات می تواند بسیار پیچیده ، گیج کننده و پرهزینه باشد. سودهای مورد انتظار اغلب می توانند با زمان حمل و نقل طولانی ، افزایش یا نوسان هزینه های تحویل ، هزینه های نظارتی و تأخیرهای غیرمنتظره پاک شوند.