گواهینامه بازرسی کالا ( Certificate of inspection of goods )
گواهینامه بازرسی کالا یا گواهی سوریانس ( بازرسی کالا ) سندی است که توسط یکی از شرکت های بازرسی کننده بین المللی صادرمی شود. در بازرگانی بین المللی که طرفین داد قرداد کالا ساکن کشورهای مختلف می باشند و در اکثر معاملات کالا نیز از کشور ثالثی بارگیری و حمل می شود، قاعدتاً خریدار قبل از وصول کالا نمی تواند از انطباق مشخصات کمی و کیفی و سایر خصوصیات کالا با قرارداد فروش اطمینان حاصل نماید ، بنابراین در این مواقع بازرسی قبل از حمل PRE SHIPMENT INSPECTION یا به اختصار PSI در تجارت بین المللی مطرح می شود. خریدار فقط از طریق این سند است که می تواند اطمینان حاصل نماید، کالا ی تحویل داده شده به متصدی حمل و نقل یا شرکت کننده از لحاظ کمی و کیفی و سایر مشخصات با قرارداد فروش انطباق دارد.
بازرسی ممکن است از زمان بسته بندی شروع و در حین بسته بندی تا موقع بارگیری برای حمل به مقصد ادامه یابد ولی معمولاً بازرسی از بسته های آماده جهت صدور انجام گرفته و سپس گواهی بازرسی صادرمی شود.

اهمیت بازرسی کالا در تجارت بین‌المللی
اطمینان از کیفیت و مرغوبیت کالا‌ وارداتی و صادراتی، همواره دغدغه اصلی تجار و دیگر فعالان بخش بازرگانی و از همه مهم‌تر مسئولین کشورهای مقصد بوده است. امروزه بازرسی کالا (Inspection) به جز جدائی‌ناپذیر پروسه واردات و صادرات تبدیل شده است. گسترش این موضوع در سطح جهانی تا حدی بوده که از بازرسی کالا به عنوان یکی از مراحل پیچیده و کاملاً تخصصی بازرگانی یاد شود.
در این راستا کمیته جهانی استاندارد (ایزو) به منظور تسهیل این امر، اقدام به تدوین دستورالعمل‌هایی در زمینه بازرسی کالا نموده که در حال حاضر این استانداردها مرجع و منبع کشورهای مختلف جهان در بحث بازرسی کالا شده است.

وظایف شرکت های بازرسی کالا
بازرسی های کالا ، دربردارنده تمامی فعالیت هایی است که شرکت بازرسی کننده به جهت مشخص کردن کیفیت و کمیت کالا انجام می دهد. از سوی دیگر شرکت های بازرسی کننده باید از صلاحیت کامل فنی و علمی برخوردار باشند و بتوانند در عین رازداری و امانت داری ، به وسیله نیروی انسانی ماهر خود گزارش دقیق فنی از بازرسی کالا ارائه بدهند.
چگونگی زمان و مکان بازرسی کالا در اعتبارات اسنادی باید به طور دقیق عنوان شود، چرا که در صورت نبودن این الزامات کالا اجازه ترخیص کالا از گمرک را ندارد به همین منظور مابین مشتری و سازمان بازرسی کننده سندی در خصوص موضوع بازرسی منعقد خواهد شد که شامل سفارش بازرسی، کارمزد بازرسی، نحوه پرداخت آن و نوع تسهیلات و تعهدات طرفین می باشد.
از سوی دیگر به منظور بررسی کالا ، کلیه مشخصاتی که در سند سفارش بازرسی کالا مطرح شده است از کمیت و کیفیت کالا گرفته تا بسته بندی و موارد دیگر در نظر گرفته می شود و هرگونه تغییرات در زمینه این مشخصات باید بلافاصله توسط شرکت های ترخیص به اطلاع شرکت بازرسی کالا برسد.
نکته :
خریدار باید حدود تعیین شده بازرسی را به اطلاع فروشنده و یا سازنده کالا اطلاع دهد و فروشنده نیز موافقت خود بر انجام امور بازرسی را بپذیرد در غیر این صورت هیچ مسئولیتی بر عهده شرکت بازرسی نمی باشد.
شرکت بازرسی کننده، بازرسی کالا را بر اساس حدود بازرسی مشخص شده می تواند در هر موقعیتی مثل محل تولید، بسته بندی ، انبار فروشنده، گمرک یا بندر مبداء و یا بندر مقصد انجام دهد. همچنین می بایست کلیه اقدامات لازم به جهت ایمنی بازرس کالا به وسیله فروشنده صورت گیرد و در صورت وجود هر گونه خطر مراتب به اطلاع شرکت بازرسی کالا گزارش شود.
مدت زمان تحویل تمام اسناد و مدارک مد نظر خریدار نظیر بروشور، نقشه، مشخصات فنی و غیره به شرکت بازرسی کننده کالا حداقل دو هفته قبل از بازرسی کالاست اگر مدارک نام برده شده در زمان معین شده به وسیله خریدار یا نماینده آن به شرکت بازرسی کننده کالا تحویل داده نشود، این مدارک ملاک انجام بازرسی قرار نگرفته و بنابراین شرکت بازرسی مسئولیتی در برابر آن نخواهد داشت.

از دیگر گواهی های بازرسی که توسط شرکت بازرسی به وارد کننده کالا ارائه می شود عبارتند از :

 • گواهی بازرسی کالا (کیفی و کمی) یا COI (Certificate Of Inspection)
 • گواهی بازرسی قبل از حمل یا PSI (Pre Shipment Inspection)
 • گواهی بازرسی ظاهری یا VIC (Visual Inspection Certificate)
 • گواهی مؤید نامه (CI (Certificate of Letter
 • گواهی تعیین ارزش PVC (Peice Value Certificate)
 • گواهی رضایت‌مندی مشتری CSC (Customer Satisfaction Certificate)
 • گواهی بازرسی ماهوی کالا SIC (Standard Industrial Classification)
 • گواهی راه‌اندازی CC (Commissioning Certificate)
 • گواهی بسته‌بندی (PL (Packing List
 • گواهی‌های آزمایشگاهی (TR (Test Report
 • گواهی انطباق کیفیت کالا VOC (Verification Of Conformity)

البته سازمان های بازرسی بین المللی خدمات دیگری مانند بازرسی کالا حین ساخت و بازرسی نظارت بر حمل و بارگیری کالا و نظارت بر تخلیه کالا ( استریپ کالا و استافینگ کالا ) را نیز انجام می دهند و به منظور حفظ منافع تاجران و واردکنندگان کالا به بازرسی تعیین ارزش و تایید پروفرما و بررسی اصالت تولید کننده یا فروشنده نیز می پردازند که این نوع بازرسی برای انجام عملیات اعتباری در حجم گسترده لازم خواهد بود.
بعد از انجام کلیه حدود و دامنه بازرسی سندی تحت عنوان گواهینامه بازرسی بر روی سربرگ رسمی سازمان بازرسی کننده صادر می شود که این سند نشان دهنده انطباق کمیت، کیفیت، بسته بندی و دیگر مشخصات کالا ی بازرسی شده با مشخصات مندرج در مدارک خرید است.

اسناد بازرسی

اظهارنامه توليد كننده (MD: Manufacture Declaration) و اظهارنامه عرضه مننده (SD: Supplier Declaration) :
سندی است كه از سوی عرضه كننده يا توليد كننده ارائه، انطباق كالا با استانداردهای مربوط يا الزامات اساسی در آن اعلام می‌شود، در آن به شماره پروفرم يا فاكتور تجاری يا اعتبار اسنادی محموله اشاره شده و دارای تاريخ اعتبار است.
گواهی مبدا :
سندی است كه توسط يک مرجع صلاحيت‌دار ( معمولاً اتاق بازرگانی كشور صادركننده كالا ) صادر می‌شود و مبدأ اصلی كالا يا به عبارتی محل ساخت كالا را مشخص می‌كند.
فرم تعهد و اظهارنامه انطباق وارد كننده كالا :
سندی است كه در آن وارد كننده كالا تعهد می‌كند تمامی اجناس و كالا های وارداتی با استاندارد مورد قبول سازمان استاندارد ايران ( Institute of Standards and Industrial Research of Iran : ISIRI) و اظهارنامه گمركی همخوانی دارد و اگر خلاف آن به اثبات رسيد، همه مسئوليت‌های آن بر عهده فرد وارد كننده است.
تأييديه انطباق (VOC: Verification Of Comfomity) :
سندی است كه بر اساس آن يكی از شركت‌های بازرسی يا مشمول كنترل كيفيت واحد توليدی يا مدير عامل واحد توليدی اظهارنامه عرضه كننده كالا را تأييد می‌كند.
گواهی انطباق ( مجوز ترخيص )( Certificate of Conformity : COC) :
سندی است كه ادارات استاندارد استان‌ها صادر كرده و اين اطمينان را فراهم می‌كند كه كالا ی وارد شده با استاندارد مربوطه انطباق دارد و در صورت ارائه اين سند، نيازی به فرستادن كالا به آزمايشگاه نيست.
نكته :
طبق ماده ۶ آيين‌نامه اجرايی قانون مقررات صادرات و واردات ارائه گواهی‌نامه انطباق مؤسسه برای ترخيص قطعی كالا های مشمول اجرای اجباری استاندارد الزامی است.
گواهی كيفيت و كميت و بسته بندی ( Certificate of quality, quantity and packaging : CQQP) :
اين سند گواهی بازرسی صادره توسط يك شركت بازرسی است و كيفيت، كميت و بسته بندی كالا را گواهی می‌كند.
گواهينامه ثبت كالا (COR: Certification Of Registration) :
گواهینامه ای است صادر شده از سوی مدير كل بازرسی كالا و امور صادرات و واردات سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتی ايران و هدف از صدور آن، درج تاريخ اعتبار برای توليدكنندگان خارجی و صادركنندگانی است كه به صورت مستمر كالايی را به ايران صادر می‌كنند.
گواهینامه بازرسی (COI: Certification Of Inspection) :
سندی است كه نشان دهنده انطباق كالا يا سفارش با انجام ارزيابی، بازديد، قضاوت و ارزيابی برگه نتايج آزمون است.
برگه نتايج آزمون(TR: Test Report) :
سندی است كه نتايج آزمون نمونه يک محصول را طبق استاندارد مربوط يا الزامات اساسی نشان می‌دهد. در برگه نتايج آزمون اطلاعاتی مثل، نوع و سازنده كالا، تاريخ آزمون، نام آزمايشگاه، موارد آزمون شده و نتايج مندرج در آن با مهر و امضاء مشخص است.
گواهی تأييد قيمت (CRF) :
اين سند به معنی تأييد قيمت كالا توسط يک شركت بازرسی معتبر است و واردكنندگانی كه اين گواهی را به گمرك ارائه كنند، از بررسی قيمت كالا هنگام ترخيص كالا معاف هستند.

چه وقت به گواهینامه بازرسی کالا نیاز داریم
زمانی که ارزش کالا ی خریداری شده خیلی زیاد است و یا زمانی که با یک مشتری که حساسیت بالایی دارد، ممکن است که از شما گواهینامه بازرسی کالا و استاندارد بخواهد. این گواهی به مشتری این اطمینان را می دهد که کالا دقیقا محصول مورد نظر او بوده و از لحاظ کیفی نیز مطابق با خواست خریدار است.
گواهینامه بازرسی کالا را می توان به خریدار یا بانکی که خریدار از آن اعتبارات اسنادی را در یافت کرده است ارائه داد. در صورتی که باید گواهی بازرسی به بانک خریدار تسلیم شود، باید نامه درخواستی برای انتقال پول به این مضمون ارائه شود که برای پرداخت کامل پول و انجام تعهدات مالی، باید گواهی ارزیابی و استاندارد ارائه شود.

شرکت های بین المللی ارزیابی
برخی از کشورها با هدف بررسی کمی، کیفی و ارزشی محموله های وارداتی به کشور، همکاری و ارتباط دائمی با شرکت های بین المللی ارزیابی دارند. در اینجا شرکت بازرسی مهندسی بین المللی طرح توسعه میلاد به اختصار d.m.d خدمتتون معرفی میگردد.
گواهینامه بازرسی کالا را می توان به خریدار یا بانکی که خریدار از آن اعتبارات اسنادی را در یافت کرده است ارائه داد. در صورتی که باید گواهی بازرسی به بانک خریدار تسلیم شود، باید نامه درخواستی برای انتقال پول به این مضمون ارائه شود که برای پرداخت کامل پول و انجام تعهدات مالی، باید گواهی ارزیابی و استاندارد ارائه شود. این شرکت برای اطمینان خاطر دادن به مشتری ها ایجاد شده است .
مثلا زمانی که شما می خواهید ارزش واقعی کالایی خریداری شده را بدانید و یا موقعی که می خواهید از کیفیت محصول خریداری شده اطمینان حاصل کنید انتخاب یک شرکت بازرسی خبره و باسابقه می‌تواند در امر صحیح واردات و صادرات خیلی کارامد باشد.
كليه مشخصاتی كه برای بررسی از لحاظ كميت و كيفيت و بسته بندی و … مورد نظر می باشد محدود به مواردی است كه در سفارش بازرسی کالا در مبدا آمده است و هر گونه تغييرات توسط شرکت های ترخیص کالا باید در اسرع وقت به اطلاع شركت بازرسی کالا برسد.

شرکت بازرسی مهندسی بین المللی طرح توسعه میلاد در بخش فنی همچنین مجموعه کاملی از خدمات بازرسی فنی در صنایع مختلف علی الاخصوص نفت و گاز و پتروشیمی، تجهیزات نیروگاهی و صنایع فولاد سازی و غیره … را محور اصلی کسب و کار خود قرار داده و ارائه خدمات در زمینه بازرسی فنی و کنترل کیفیت در کلیه مراحل طراحی،‌ خرید،‌ ساخت، نصب و بهره برداری، نگهداری و تعمیرات تجهیزات مرتبط با پروژه‌های صنعتی داخل و خارج از کشور تعریف نموده است.
خدمات شرکت بازرسی مهندسی این شرکت همچنین عبارت است از :
بازرسی و نظارت بر اجرای استانداردها به منظور ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی، مهندسی فرآیند، نصب و راه اندازی تجهیزات صنعتی
ایجاد ارتباط و همکاری با موسسات و سازمانهای ذیربط به منظور تدوین استانداردهای مورد نیاز
ارائه خدمات مشاوره در زمینه سیستمهای مدیریت کیفیت
ارائه خدمات به صنایع و شرکتها و نظارت بر حسن اجرای موارد کیفی قراردادها و پروژه ها
بالا بردن سطح علمی و فنی پرسنل شاغل در صنایع و ایجاد ارتباط و همکاری با شرکتهای داخلی و بین المللی

شرکت بازرسی بین المللی طرح توسعه میلاد به اختصار d.m.d با بهره گیری از دانش و تجربیات جمعی از مدیران پروژههای ملی و مهندسان با تجربه همراه با پشتوانه علمی، فنی و مالی مجموعه کاملی از خدمات بازرسی فنی در صنایع مختلف علی الاخصوص نفت و گاز و پتروشیمی ، تجهیزات نیروگاهی و صنایع فولادسازی را مطابق با استاندارد های بین المللی و ملی ANSI , ASME , ASTM , API , NFPA , AWS , DIN , EN , BS , ISO محور اصلی کسب و کار خود قرار داده است .

زمینه های فعالیت ها :

 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • تجهیزات نیروگاهی
 • صنایع فولاد سازی
 • صنایع و معادن
 • هوا فضا
 • انرژی های نو
 • جرثقیل، بالابر و لیفتراک
 • تست های غیر مخرب NDT & Advanced NDT

شرح خدمات قابل ارائه واحد تجهیزات صنعتی

 • بازرسی کالاهای موضوع اعتبارات اسنادی و خرید نقدی، درمراکز تولید داخل و خارج کشور و صدور گواهینامه برای بانکهای عامل
 • بازرسی ادواری و بازرسی حین بهره برداری مطابق با طرح کنترل و ITP کارفرما و ارائه گزارش های بازرسی و صدور تاییدیه های لازم
 • بازرسی حین ساخت انواع استراکچر و تجهیزات پالایشگاهی، حفاری، ایستگاه های تقویت فشار و توزیع فشار، قطعات و تجهیزات برقی و مکانیک، با استقرار بازرس مقیم در محل تولید پیمانکاران بر اساس استاندارد های بین المللی و مشخصه های فنی و همچنین ارائه گزارش بازرسی و صدور گواهینامه حمل
 • بازرسی فنی و نظارت بر آزمون های عملکردی قبل از حمل تجهیزات
 • بازرسی فنی و نظارت بر مراحل نصب خطوط لوله نفت و گاز
 • بازرسی تجهیزات ابزار دقیق مربوط به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • بازرسی مواد اولیه مورد نیاز در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی
 • بازرسی های فنی ویژه مد نظر کارفرمایان از تجهیزات و تاسیسات، از قبیل بازرسی جوش، آزمونهای غیر مخرب، آزمون های آزمایشگاهی مربوط به دوام و عملکرد و . . . بر اساس استاندارد های بین المللی
 • بازرسی فنی تجهیزات اکتشاف منابع نفت و گاز
 • ارائه خدمات آموزشی مورد نیاز واحد های صنعتی و خدمات فنی و اجرای پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی
 • بازسنجی کیفی مخازن در ناوگان حمل و نقل
 • بازرسی کالا و اقلام گازرسانی داخل و خارج کشور
 • نظارت بر تستهای مصرف سوخت و آلایندگی ، معیارهای مصرف سوخت بخشی دیگر از خدمات بازرسی فنی و مهندسی این شرکت میباشد

پروسه دریافت گواهینامه:

 • ارسال بازرس و انجام بازرسی ارسال بازرس و نگارش گزارش توسط بازرس
 • صدور گواهی نامه
 • بررسی گزارش توسط مدیر فنی و ارسال گزارش به واحد صدور گواهی نامه
 • بررسی درخواست
 • ارسال درخواست و بررسی توسط مدیر فنی مربوطه و بررسی حوزه کاری شرکت
 • دریافت مدارک از کارفرما
 • بعد از بررسی حوزه کاری شرکت، مدارک بررسی می شود.و در نهایت در صورت تایید پروسه بازرسی و درست جواب آزمایشگاه نصبت به خود کالا براساس استاندارد مربوطه گواهی بازرسی صادر میگردد.

تعریف اصطلاحات COI، COC، VOC و PSI و تفاوت هایشان
COI (Certificate of inspection - گواهی بازرسی کالا اين گواهي بيان مي دارد كه كالا از لحاظ كمي، كيفي و بسته بندي با شرايط موجود در پرفورما مطابقت دارد که توسط شرکتهای بازرسی کننده صادر میگردد . (Verification Of Conformity) VOC - تاییدیه انطباق کالا - گواهي انطباق كالا به استاندارد مورد نظر را گویند که توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و یا شرکتها و موسسات مورد تایید آن صادر میگردد.اتاق بازرگاني بين المللي ICC در بند ب ـ 9 شرايط اينكوترمز، بازرسي پيش از حمل يا PSI را در تعريفي كه به GATT ارائه نموده چنين بيان نموده است: " فعاليت‌هاي بازرسي پيش از حمل شامل تمامي اقداماتي است كه بررسي كميت، كيفيت، قيمت از جهت نرخ ارز و شرايط مالي و يا طبقه‌بندي گمركي كالايي كه به قلمرو كشور استفاده كننده صادر مي‌شود مربوط مي‌باشد، مشروط بر اين كه اقدامات گمركي كشوري كه كالا از آنجا صادر شده صورت گرفته باشد‏. " بعضی از گواهی های صادره توسط شرکت های بازرسی به شرح ذیل می باشند: - گواهی بازرسی کالا ( کمی و کيفی ) COI - گواهی بازرسی قبل از حمل PSI - گواهی های آزمايشگاهی TR که معروف ترین آنها همان COI و PSI می باشند. و PI مخفف کلمات proforma invoice است که به معنی فاکتور فروش میباشد.coc:Certificate Of Compliance گواهی تطبیق کالا با مفاد پروفرماو کالای ارسالی است.
COI
(Certificate of inspection - گواهی بازرسی کالا این گواهی بیان می دارد که کالا از لحاظ کمی، کیفی و بسته بندی با شرایط موجود در پرفورما مطابقت دارد که توسط شرکتهای بازرسی کننده صادر میگردد . (Verification Of Conformity) VOC - تاییدیه انطباق کالا - گواهی انطباق کالا به استاندارد مورد نظر را گویند که توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و یا شرکتها و موسسات مورد تایید آن صادر میگردد.اتاق بازرگانی بین المللی ICC در بند ب ـ 9 شرایط اینکوترمز، بازرسی پیش از حمل یا PSI را در تعریفی که به GATT ارائه نموده چنین بیان نموده است: " فعالیت‌های بازرسی پیش از حمل شامل تمامی اقداماتی است که بررسی کمیت، کیفیت، قیمت از جهت نرخ ارز و شرایط مالی و یا طبقه‌بندی گمرکی کالایی که به قلمرو کشور استفاده کننده صادر می‌شود مربوط می‌باشد، مشروط بر این که اقدامات گمرکی کشوری که کالا از آنجا صادر شده صورت گرفته باشد‏. " بعضی از گواهی های صادره توسط شرکت های بازرسی به شرح ذیل می باشند: - گواهی بازرسی کالا ( کمی و کیفی ) COI - گواهی بازرسی قبل از حمل PSI - گواهی های آزمایشگاهی TR که معروف تری آنها همان COI و PSI می باشند. و PI مخفف کلمات proforma invoice است که به معنی فاکتور فروش میباشد.coc:Certificate Of Compliance گواهی تطبیق کال با مفاد پروفرماو کالای ارسالی است.
شرکت بازرسی مهندسی بین المللی طرح توسعه میلاد با اخذ گواهینامه های بازرسی از سازمان ملی استاندارد ایران و همچنین حضور در فهرست شرکت های مورد تائید بانک مرکزی اسلامی جمهوری ایران جهت بازرسی از کالا های وارداتی و صادراتی و با در اختیار داشتن بیش از 550 متخصص بازرسی در سراسر کشور و توانایی استفاده از شبکه جهانی اس جی اس در سراسر جهان، و همچنین با حضور فعال در گمرکات اصلی کشور بعنوان پیمانکار و بازوی اجرایی سازمان ملی استاندارد قادر به ارائه خدمات ذیل به مشتریان خود در مبادی ذکر میباشد.
بازرسی قبل ازحمل ( Pre Shipment Inspection – PSI ) :
عبارت است از کلیۀ فعالیت های مربوط به تصدیق کیفیت ، کمیت و قیمت شامل نرخ ارز ، شرایط مالی و یا ارزش گمرکی و طبقه بندی کالایی که می باید به قلمرو گمرک کشور خریدار صادر شود. به عبارتی دیگر بازرسی قبل از حمل فعالیتی است که یک سازمان بازرسی کننده مستقیماً توسط یک وارد کننده ( سازمان دولتی ، شرکت یا سایر متقاضیان ) یا توسط کشور وارد کننده ، جهت کنترل مشخصات اختصاصی کالا به کار گمارده می شود.
گواهینامه بازرسی (Certificate Of Inspection- COI) :
مدرکی است که براساس آن شرکت های بازرسی ، انطباق کالای وارداتی را با استانداردها ، ضوابط یا مشخصات فنی مربوطه ، به موجب بررسی مستندات ، بازدید از محموله ، نمونه برداری و نتایج آزمون گواهی می نمایند.

کالاهای مشمول مقررات اجرای اجباری استانداردبرای واردات :
عبارت است از کالاهایی که براساس مصوبات شورای عالی استاندارد ، هیأت وزیران و قانون ارتقاء کیفی تولید خودرو و سایر تولیدات صنعتی ، اجرای استاندارد آنها برای واردات اجباری اعلام شده و از این پس به جهت رعایت اختصار ، کالاهای مشمول استاندارد نامیده می شوند.
مجموعه کالاهای مشمول استاندارد در قالب یک فهرست بر حسب ردیف های تعرفه در پایگاه اطلاع رسانی سازمان به آدرس WWW.ISIRI.ORG و هم چنین در ادارات کل استاندارد استانها و کلیه گمرکات کشور موجود است.
استانداردهای قابل قبول :
استانداردهایی می باشند که برای ارزیابی انطباق کالاهای وارداتی ، قابل قبول سازمان ملی استاندارد ایران بوده و مورد استناد قرار می گیرند.
فهرست کلیه استانداردهای قابل قبول به انضمام متن استانداردهای ملی ایران در پایگاه اطلاع رسانی سازمان به آدرس WWW.ISIRI.ORG قابل دستیابی است.
آزمایشگاههای موردقبول:
آزمایشگاه هایی می باشند که نتایج آزمون صادره از سوی آنها در ارزیابی انطباق کالای وارداتی مورد استناد قرار می گیرد . این آزمایشگاه ها عبارتند از :
الف) آزمایشگاه های دارای گواهینامه ISO/IEC 17025 که توسط یکی از سازمان های تایید صلاحیت کننده(AB) ، تایید صلاحیت شده اند.
ب) آزمایشگاه های سازمان مستقر در کرج و استانها
ث) آزمایشگاه های تایید صلاحیت شده توسط سازمان( آزمایشگاههای همکار ) که صلاحیت آنها در زمینه آزمون فرآورده های مشخص بر اساس استانداردهای مورد قبول ، تأیید شده است .
اسامی و مشخصات این آزمایشگاه ها از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان به آدرس WWW.ISIRI.ORG و یا ادارات کل استاندارد استانها قابل دستیابی است.
برای ارزیابی کالای وارداتی در صورت عدم وجود آزمایشگاه همکار ، بهره گیری از خدمات سایرآزمایشگاه ها که دارای تجهیزات آزمون مناسب می باشند با حضور و نظارت کارشناس سازمان و یا شرکت بازرسی تایید صلاحیت شده ، بلامانع است.

الزامات بازرسی کالادرمبدأ ( بازرسی قبل ازحمل) :
1-1-1 بازرسی می تواند طبق سفارش بازرسی در محل تولید ، بسته بندی ، انبار فروشنده ، گمرک یا بندر مبداء ، گمرک یا بندر مقصد و یا محل نصب و استفاده باشد.
1-1-2 زمان و محل بازرسی بایستی به طور شفاف و روشن در مدارک خرید درج گردد. درصورت عدم ذکر زمان ومحل بازرسی در قرارداد خرید و/ یا اعتبار اسنادی ، سفارش و/ یا قرارداد بازرسی ،بازرسی در مبدا انجام می گیرد و مقطع زمانی آن قبل از شروع حمل و صدور بارنامه یا تحویل کالا به متصدی حمل کالا می باشد.
1-1-3 حدود و دامنه بازرسی باید به نحو روشن و شفاف و دقیق در مدارک خرید درج گردد.
1-1-4 حدود و دامنه بازرسی باید قابل اجرا و مورد توافق خریدار و فروشنده بوده و می تواند شامل یک یا تعدادی از موارد زیر باشد :
الف) بازرسی ظاهری وفیزیکی از مجموعه کالا ، تجهیزات ، تأسیسات از نظر کمیت و کیفیت
ب) نمونه برداری و آزمون از محصول نهایی
پ) بررسی مدارک درمورد مواد اولیه و آزمون های انجام شده توسط فروشنده و / یا تولیدکننده و آزمون های انجام شده توسط آزمایشگاه آکرودیته و یا مؤسسات شخص ثالث (شخص سوم ) معتبر در مراحل مختلف تولید و تکمیل محصول
ج) نظارت بر فرآیند تولید از بازرسی مواد خام تا آزمون محصول نهایی، بررسی سیستم مدیریت کیفیت تولید کننده یا عرضه کننده به دو طریق زیر :
- بازدید و بررسی از تأسیسات ، تجهیزات ، سیستم کنترل کیفیت فرآیند و نحوه تولید
- بررسی گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت تولید کننده یا عرضه کننده ، گواهی محصول و غیره

1-1-5 خریدار باید ویژگی های کمی ، کیفی ، و استانداردهای مورد نظر و حدود و دامنه بازرسی را در شرایط قرارداد خرید و/ یا اعتبار اسنادی ، سفارش و/ یا قرارداد بازرسی ودیگر مدارک خرید هماهنگ و همخوان ذکر نماید.
1-1-6 خریدار باید سازمان را در اسرع وقت درجریان هرگونه تغییرات احتمالی محقق شده و مؤثر در مشخصات فنی ، یا کمیت و کیفیت کالا ( موضوع بازرسی ) قرار دهد.
1-1-7 خریدار باید نسبت به تهیۀ مجوزهای لازم جهت دسترسی نمایندگان و بازرسان سازمان بازرسی کننده اقدام ، تا بازرسی به نحو مطلوب و موثری انجام گردد.
1-1-8 خریدار باید اطمینان یابد که اقدامات ضروری و لازم درمورد ایمنی و امنیت شرایط کاری،در طی انجام خدمات بازرسی صورت گرفته و در این رابطه ضرورت ندارد که از طرف سازمان بازرسی کننده حتماٌ پیشنهاد یا درخواستی شده باشد.
1-1-9 خریدار باید قبلاٌ فروشنده را مؤظف نماید تا سازمان بازرسی کننده را از هرگونه خطر واتفاق ممکن یا بالقوه که درامر بازرسی و نمونه برداری یا آزمون محتمل است مطلع نماید. به طورمثال وجود ریسک وخطر مواد تابشی، سمی یا انفجاری و آلودگی زیست محیطی.
1-1-10 درصورت بروز هرگونه اختلاف بین خریدار و سازمان بازرسی کننده درمورد وجود اشکال وبا عدم انطباق جزیی و کلی موضوع بازرسی با شرایط مندرج در مدارک خرید ، موضوع اختلاف دروهله اول از طریق مذاکره یا مکاتبه حل و فصل می گردد.
1-1-11 درصورتیکه طرفین قادر به حل اختلاف بین خود از طریق مذاکره و مکاتبه نباشند، موضوع اختلاف را می توانند به هیأت ارزیاب مستقر در سازمان ملی استاندارد و یا سایر مراجع ذی صلاح منعکس نموده تا پس از بررسی ، نظر خود را اعلام دارند.
1-1-12 درصورت وجود اختلاف جزیی بین مدارک خرید شامل اعتبار اسنادی ، قرارداد خرید و/ یا پروفرما ، ترتیب استناد به شرح زیر است :
الف) اعتبار اسنادی
ب) قرارداد خرید
پ) پروفرما ویا مدارکی که در اعتبار اسنادی یا قرارداد خرید مورد اشاره واقع شده است
ج) پروفرما به ترتیبب تأخر زمانی

1-1-13 سازمان بازرسی کننده مسئولیتی درمورد مفاد قرارداد خرید و/یا اعتبار اسنادی ، پروفورما یا سایر مدارک خرید درمحدودۀ خطای مجاز ندارد.
1-1-14 پرداخت کارمزد بازرسی به عهده خریدار می باشد و می تواند مستقیم توسط خود یا ازطریق فروشنده و یا بانک به سازمان بازرسی کننده پرداخت نماید.
1-1-15 در صورتی که عملیات بازرسی توسط سازمان بازرسی کننده (شعب ونمایندگی های مجازآن ) انجام گردد و گواهینامه بازرسی صادر شده یا نشود ، کارمزد بازرسی باید پرداخت شود.
1-1-16 درصورت ختم کار قبل از انجام تمامی موارد حدود و دامنه بازرسی ، کارمزد به نسبت انجام کار تعدیل می شود.
1-1-17 درصورت افزایش حدود و دامنه بازرسی یا ایجاد مشکلات و وقفه در عملیات بازرسی که خارج از کنترل و مسئولیت سازمان بازرسی کننده باشد ، کارمزد بازرسی به نسبت خدمات اضافی قابل تعدیل است .حتی اگر قبلا برروی مبلغ کارمزد توافق شده یا نشده باشد.
1-1-18 چنانچه به دلیل مغایرت نتایج بازرسی با شرایط قرارداد یا آماده نبودن فروشنده و / یا تولید کننده ----برای انجام بازرسی و آزمون در زمان مقرر، بازرس مجبور به تکرار بازرسی و آزمون گردد، خریدار مؤظف است هزینه بازرسی و آزمون مکرر ویا مجدد را جداگانه توسط خود یا فروشنده و / یا تولید کننده به سازمان بازرسی کننده پرداخت نماید.

یکی دیگر از فعالیت های این بخش، حضور 24 ساعته بازرسان در مجتمع های پتروشیمی است که شامل فعالیتهای:

 • بازرسی کمی و کیفی مواد اولیه ورودی به مجتمع ها از قبیل نظارت و بازرسی از اقلام بسته بندی (پالت، کیسه، رول فیلم شرینگ و کیسه، بشکه و ...) در زمان ورود به مجتمع براساس استانداردهای ملی و بین المللی ویا براساس دستورالعمل ارائه شده از سوی کارفرما.
 • نظارت و بازرسی تانکرهای حامل مواد اولیه یا محصول نهایی تولیدی، نمونه برداری، ارسال به آزمایشگاه، نظارت بر انجام آزمایش و مقایسه نتایج آزمایش با SPEC توافق شده و ارائه گزارش به کارفرما در صورت مشاهده هرگونه مغایرت به کارفرما.
 • بازرسی تمیزی مخازن خطوط انتقال و ظروف حمل.
 • بازرسی و صدور گواهینامه مخازن و انبارهای ذخیره محصولات
 • نظارت بر خط تولید و بسته بندی و بازرسی محصولات پس از کیسه گیری، بشکه گیری و ... و ارائه گزارش فنی در صورت مشاهده هرگونه مغایرت به کارفرما.
 • نظارت بر انباشت و صفافی کالا بعد از ورود به انبار با رعایت اصل تقدم و تأخر (FIFO) براساس تاریخ تولید.
 • بازرسی کمی و کیفی از انواع کودهای شیمیایی.
 • بازرسی وسایل حمل از قبیل کانتینر، کامیون و تانکر از نظر تمیزی و مناسب بودن جهت بارگیری و حمل کالا مورد نظر.
 • نظارت بر عملیات گندزدایی پالتهای چوبی در مجتمع های تولیدی
 • نظارت و بازرسی کالا در زمان بارگیری/بارچینی کالا در وسایل حمل.
 • نظارت بر بارگیری در داخل کانتینر ،شمارش و اندازه گیری ابعاد.
 • محاسبه میزان اتلاف کالا در زمان حمل ونقل ،ذخیره سازی و بارگیری و تخلیه.
 • نظارت بر اوزان باسکول .
 • بازرسی و صدور گواهینامه کمی و کیفی از کلیه مشتقات نفتی و محصولات تولیدی مجتمع های پتروشیمی شامل مایعات، مایعات گازی،جامدات بصورت بسته بندی شده و فله.
 • ارائه گزارش روزانه از خدمات بازرسی به صورت زنجیره ای از ورود مواد اولیه، مراحل تولید محصول، بسته بندی و ذخیره سازی در مخازن و انبارها، صادرات کالا به کارفرما.

شرکت بازرسی مهندسی بین المللی طرح توسعه میلاد (d.m.d)در راستای ارتقاء سطح دانش فنی پرسنل خود و متقاضیان برون سازمانی از قبیل کارفرمایان محترم ، دانشجویان و شرکت های متقاضی در حیطه بازرسی فنی بر آن شده است تا با همکاری اساتید مجرب داخلی و خارجی خود و بهره گیری از دانش فنی گروه d.m.d نسبت به برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز متقاضیان به صورت دوره های عمومی و دوره های تخصصی درون سازمانی In-house وصدور گواهینامه معتبر اقدام نماید .
رئوس دوره های آموزشی در بازرسی های صنعتی
1- آزمون چشمی سطح 1 و 2 (VT ) مطابق با SNT-TC-1A
2- آزمون مایعات نافذ سطح 1 و 2 (PT) مطابق با SNT-TC-1A
3- آزمون ذرات مغناطیس سطح 1 و 2 (MT) مطابق با SNT-TC-1A
4- آزمون التراسونیک سطح 1 و 2 (UT) مطابق با SNT-TC-1A
5- تفسیر فیلم رادیوگرافی سطح 1 و 2 (RTI) مطابق با SNT-TC-1A
6- PAUT مطابق با SNT-TC-1A
7- TOFD سطح 1 و 2 مطابق با SNT-TC-1A

رئوس دوره های آموزشی در بازرسی از اقلام بسته بندی
1- روش های کنترل کیفیت آماری و نمونه برداری براساس استاندارد بین المللی ISO 2859 و ISO 3951
2- آشنایی با استانداردهای بین المللی بسته بندی
3- بازرسی و نمونه برداری از اقلام بسته بندی چوبی
4- بازرسی و نمونه برداری از اقلام بسته بندی پلیمری
5- بازرسی و نمونه برداری از اقلام بسته بندی فلزی
6- بازرسی و نمونه برداری از اقلام بسته بندی جامبوبگ ها
7- آشنایی خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرها
8- آشنایی خواص فیزیکی و مکانیکی و کاربردهای الیاف سلولوزی و چوب

شرکت d.m.d فرآیند بازرسی را به صورت زیر انجام می‌دهد:
1) بازرسی اولیه: پس از مراحل درخواست، دریافت مدارک و کنترل مستندات پروژه‌ی مورد نظر، زمان بازرسی تعیین و اعلام می‌گردد و سپس تیم بازرسی از محل پروژه بازرسی نموده و انطباق یا عدم انطباق‌های موجود را ثبت می‌نمایند.
2) بازرسی سالیانه ادواری: این روش طبق برنامه پیش بینی شده (زمانبندی بازرسی) در هر سال درخصوص تمدید گواهینامه‌های بازرسی و نیز تحلیل‌ها و بررسی‌های مربوطه انجام می‌گیرد.
3) بازرسی‌های سرزده و تصادفی (بدون اطلاع): در این نوع بازرسی زمان معین مطرح نیست و در مورد موضوع‌های مشخص ارجاعی و رﻓﻊ اﺑﻬﺎﻣﺎت ﭘﻴﺶ آﻣﺪه (از جمله شکایات از ﭘـﺮوژه‌ي ﻣـﻮرد ﻧﻈـﺮ، ﻣﺸـﺎﻫﺪه‌ي ﻋﻴﻨﻲ ﻳﺎ ﮔﺰارﺷﺎت ﻣﻮارد ﻣﺸﻜﻮك و … مربوط به محصولات تولیدی دارای گواهینامه، بدون اطلاع قبلی به تولیدکننده و یا شرکت تولیدی انجام می پذیرد.

سازمان های بازرسی کننده می توانند خدمات ذیل را ارائه نمایند:

 • بازرسی حین ساخت و تولید
 • بازرسی قبل از حمل
 • بازرسی در مقصد
 • بازرسی کالای داخلی
 • بازرسی در ارتباط با خریدهای داخلی
 • بازرسی در ارتباط با واردات کالا
 • بازرسی در ارتباط با صادرات کالا